Felsefenin Tesellisi / Boethius


Kabalcı Yayınevi’nin Humanitas dizisinde yayımlanan Felsefenin Tesellisi, Roma İmparatorluğu’nun son zamanlarında yaşayan ve 6. yüzyılın başlarında vefat eden Boethius’un en önemli eseridir. Boethius, iyi bir eğitim görmüş, felsefe ve edebiyata da ilgisi yoğun olmuştur. Toplumsal statüsü de oldukça yerindeyken, bazı siyasi oyunların kurbanı olarak hapse düşmüştür. Onu, bu hüzünlü günlerinde teselli eden ise kendisini güzel bir kadın olarak sunan Felsefe olmuştur. Kitap, Boethius’un yarattığı Felsefe karakteri ile aralarında geçen felsefi sohbetlerden oluşmaktadır. Bu sohbetlerde, felsefenin en derin meselelerine temas edilmektedir.

Tadımlık:

Felsefe: “Şimdi hastalığının diğer bir nedenini, hatta belki de en önemlisini anlamış bulunuyorum. Sen kim olduğunu tanımaktan vazgeçmişsin.” (Kabalcı, İstanbul 2006, s.85)

Felsefe: “Sonuçta bir kez boynunu onun boyunduruğuna geçirmişsen, kaderin oyun sahasında ne oynanırsa oynansın, olayları serinkanlılıkla karşılaman gerekir.” (s.95)

Felsefe: “Doğa, azla ve mütevazi olanla yetinir.” (s.121)

Felsefe: “İnsanın doğası, ancak kendisini bildiğinde diğer yaratıklardan üstünleşir. Kendisini bilmediği anda ise vahşi hayvanların düzeyinden de alta iner.” (s.125)

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s