Resimlerle Düşünmek (Temple Grandin)


Halil Altay

Temple Grandin, yönetmenliğini Mick Jackson’ın yaptığı 2010 tarihli bir ABD TV filmi. Filmde Claire Danes(temple grandin), Julia Ormond (Eustacia), David Strathairn (Dr. Carlock), Catherine O’Hara (Ann) gibi isimler yer alıyor. 1 Altın Küre ve 7 Emmy olmak üzere toplam 23 ödül kazanan film, şu an Colorado State University’de profesör olan Temple Grandin’in gerçek yaşam hikâyesinin bir uyarlaması.

“Benim adım Temple Grandin. Ben diğer insanlar gibi değilim. Resimleri düşünüyorum ve onları birleştiriyorum.” Film, kahramanımızın kendini tanıtması ile başlıyor. Her an tedirgin, heyecanlı ve dikkatli…

Dört yaşına kadar konuşmayan, doktorlar tarafından “otizm” teşhisi konulan ve hiç konuşamayacağı düşünülen Temple, ona olan inancını hiç yitirmeyen annesi sayesinde bunun üstesinden geliyor. Otistik olması nedeniyle diğer insanlarla iletişim problemi yaşasa da otizm, resimlerle görebilme yetisini de beraberinde getiriyor. O, gördüğü hiçbir şeyi unutmuyor. Resimler sayesinde dünyayı diğer insanlardan daha farklı görebiliyor.

Çocukluğu, lise ve üniversite hayatı boyunca birçok zorluk ve sıkıntıyla karşılaşmasına rağmen yılmadan azimle mücadele veriyor.  Hayvan bilimi üzerine mastır ve doktora yapıyor. Hayvan refahı üzerine birçok proje tasarlıyor. Katıldığı bir otizm konferansında yaptığı konuşma sayesinde tanınmaya başlıyor. Otizm kelimesinin yeni duyulmaya başladığı bir dönemde otistik kişilerin konuşabileceğini ispatlıyor. Günümüzde, hayvan refahı ve otizm savunuculuk hareketleri ile felsefi bir lider olarak kabul ediliyor.

Otistik bir insanın hayat hikâyesinin yalın bir şekilde verildiği, oyuncuların harikulade performanslar sergilediği, birçok insani değer ve dersi içinde barındıran oldukça etkileyici bir film.

Temple Grandin(solda) ve onu canlandıran Claire Danes(sağda)

One comment

  • ilgi çekici bir konu gibi görünüyor
    izledikten sonra yorum yapayım
    eline sağlık

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s