Felsefi Kelam, Edebi Mantık


Yazar: Mustafa Barış

Değerin; Allah haklarına ve O’nun kullarına cevaplarındadır. Hesap var! Ölüm gerçekleştiğinde, zaten ebedi değerin ile karşılaşacaksın. Kaygılanma! Hiç kimse bilmese gerçek değerini vicdanın ile Allah bilecektir. Sabret! Öyleyse herkesin doğru, iyi değerini hayattayken de bilmek gerektir. Vefa! Her bir kul, Kur’an ve hikmetin idraki için çalışmakla muvazzaftır. Rabbim ilmimizi artır. Çünkü cehle yol göstermek, bilgiyle kıyam için insan hüccete dayanacak, onunla yaşayacaktır. Kur’an’ı lehimize delil kılıver ey tek ve bir olan Mevlamız! Unutma. Allah lüksüne değil ama rızkına kefildir. Korkma!

Kalpten Dile, Nasihat Kendime!

Allah rızası içinse niyetin,

Olsun hep alimler vesilen, rehberin,

Bu yolda hep galipsin,

Dört elle sarıl, sarsın dünyayı iyiliklerin.

“Bir nehirde iki kere yıkanılmaz.” sözünü ancak ‘zaman’la öğrenebilirsin. Söz nehirden açılınca, Resulullah’ın “kirlerden arınma” tavsiyesini hatırlarsın. Günde, gecede, ayaktayken, otururken fırsat bulduğunda ikame edilen salatın kötülüklerden uzak tutması gerçekliğine kavuşursun.

Her son yeni bir başlangıca, her yeni başlangıç da bir nihayete gebeymiş. İstikbalimiz hayır olsun. O Rahman ve Rahimdir ki; tüm varlığa çareymiş, ilaçmış.

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s