HER MEVSİM ÖLSEN DE DİRİLİRSİN RAMAZANDA


Yazar: Zeynep Özer

Rahman ve Rahim Allah adına;

Hoş geldin, uzunca zamandır uykuya dalan kalplerin diriliş ayı. Tüm karanlıkların nur ile dolduğu rahmet ayı hoş geldin. İnsanın hep Rabbine vurgun olduğunu hatırlatan Ey Şehr-i Ramazan Hoş Geldin. Gönlünü dünyaya kaptıranlara inat, gönülleri kafesinden çıkarıp Rabbine götüren ay, iyi ki geldin…

Çayın bir başka dem aldığı, insanın bir başka güzelleştiği, rahman sıfatının yaratılan her şeyde tecelli ettiği aya ulaştıran Allah’a hamd olsun. İnsana kör kuyulardan çıkabilmesi için ramazanı merdiven veren Allah’a binler şükür olsun.

Dünya dar geliyor ruhlarımıza, duramıyor, durdurulamıyoruz Allah’ım. Öyle ya İnsanın kıymeti, ruhunun sahibinden gelir.  Ruhlarımızı Senin yolunda sabit kılmana muhtacız Allah’ım. Gönül bahçelerimizde çiçek açtıran, o bahçeleri çöle çeviren de Sensin. Ancak sen istersen biz isteyebiliriz. Bizlerin de sana hakkıyla yönelen, seni razı eden ve senden razı dönen kulların arasında olabilmemizi ister misin Allah’ım?

Bütün hatalarımıza, kusurlarımıza, nankörlüğümüze ve eksik hamdımıza rağmen bizi terk etmeyen Allah’ım. Rahmet kapılarını bizlere kapatma, kapatma ki yolumuzu şaşırmayalım. Ey bütün yolların tek sahibi. Bütün muhtaçlığımızla sana geldik. Nimetlerini bizden mahrum etme, edersen çöllerde kavrulan kurumuş toprağa dönüşür ruhlarımız.

Kazanmak yarışı içinde kayboluyoruz Allah’ım. Kazandığımız her nimetten hesaba çekileceğimizi unuturcasına yarışıyoruz. Meğer çoğaldıkça azalıyor, nedeni olmayan mutsuzluklar çekiyor, günlerimizi karartıyormuşuz. Gaflet içindeyiz. Kalplerimize uslanma ayını veren Allah’ım, gafletlerimizin şerrinden ağlayarak sana sığınıyoruz, bizi aydınlığa kavuşturur, iyiler arasına alır mısın? Sen ki kalpleri ve gözleri doyuransın. Gafletle dolu heybelerimizi affınla doldurur musun?

Ey bizi bizden çok seven Allah’ım. Sevmeyi beceremeyen kalplerimiz, sevilmenin dahi hakkını veremiyor. İçten gelen utanma giysilerimizin hatırına uzaklaşma kalplerimizden. Senin uzaklığın en büyük imtihanımız olur. Kalplerimizi şaşırmış bırakma Allah’ım. Sen bizi sevdikçe canda istek, gönülde neşe olur. Gönüllerimizi neşesiz bırakma Allah’ım.

Kendi alemlerimizin padişahı olmuşuz.  Alemin ayna olduğunu, kendi nakşımızı gösterdiğini ne de çabuk unutmuşuz. Kanmış, ummuş ve yanmışız Allah’ım. Ey yücelerin yücesi, alemlerin tek padişahı. Dünya hayatına kanan, yanan garipleri hemen cezalandırmadığın için teşekkür ederiz. Aldanan hayatlarımıza umut ve çare olarak tevbe nimetini veren Allah’ım, tevbe istikametinde olan bizlere de katında yer verir misin?

Allah’ım. Yazması, okuması, dinlemesi kolay fakat yapması zor bir dönemdeyiz. Dünyalık yalanlardan, süslü batıl yollardan, nefsin aceleci isteklerinden korunmaya muhtacız. Nefsimizin dünyaya bağlılığı artmış, Seni bilen ve kabul eden kalplerimizin hafızası zayıflamış. Dengemiz şaşmış Allah’ım. Yol göstericilerin ve hatırlatıcıların en hayırlısı sensin. Kalplerimizi rahmetinle temizler misin? Kalplerimize sana tam manasıyla tevekkül etmeyi öğretir ve dünyada bizi çaresizliğe sürükleyecek her türlü halden korur musun Allah’ım?

3 comments

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s