Üsküdar’da Bir Attâr Dükkânı / Ahmed Yüksel Özemre


Image

“Üsküdar’da, sâhipleriyle âilem arasında hasbî bir dostluk ve derin bir muhabbetin mevcûd olduğu bir “Attâr Dükkânı” vardı. Bu dükkân sadece ihtivâ ettiği envâ’ı çeşit metâ ve sâhiplerinin müstesnâ şahsiyetleri bakımından değil, fakat pekçok ehl-i irfân ve ehl-i san’atin de bir toplantı ve sohbet mahalli olması bakımından ilgi çekerdi. Üsküdar’a has bâzı meczubîn dahi, uğradıklarında, hüsn-i kabûl gördükleri bu dükkâna nev’i şahsına münhasır bir başka hava verirlerdi.

Üç yaşımdan îtibaren tam 53 sene bu “’Attâr Dükkânı”nın sâdık bir müdâvimi, sâhiplerinin ise üç nesil boyunca dostu oldum. Bu dükkân nice mânevî sohbetlerin, nice dostlukların, nice himmetlerin, nice hayırların, nice tefekküre şâyân ibretlerin, nice rahmânî füyûzâtın, nice îrşâdların sebebi ve mihveri, benim de mânevî eğitimimin ve kültürümün en mühim kaynaklarından biri olmuştur.” (Kubbealtı Neşriyât, İstanbul 2011, 10. Baskı, s. 7)

“Türkiye’nin ilk Atom Mühendisi” merhum Ahmed Yüksel Özemre’nin bir attâr dükkânının biyografisi etrafında; kendi manevi dünyasının kodlarını da samimiyetle okuyucuya aktardığı eserin ilk baskısı 1996 yılında yapılmış. Çok yakın bir tarihe kadar Üsküdar’da hâkim olmuş manevi iklimi teneffüs etme imkânı sağlayan, hoş bir üsluba sahip, okunmaya değer bir çalışma.

One comment

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s