Rahmet Peygamberi


Hz. Muhammed (s.a.s.) için çok sık kullanılan bir tabir vardır: rahmet peygamberi. İlk bakışta bu tabir, bizzat Hz. Muhammed’in merhametli oluşuna delâlet ediyor gibi görünür. Zira onun rahmeti, bize gelen rivayetlerin sunduğu tevatür derecesindeki bilgi ile sabittir. Hatta Kuran’da Allah Teâlâ dışında sadece onun “ra’ûf” ve “rahîm” vasıflarıyla anılması dikkate şayandır. Ancak onun rahmet ile ilişkisinde, bu anlamın da ötesine geçmemizi gerektiren bir nokta var.

Her şeyden önce Hz. Muhammed, Allah’ın alemlere rahmetinin bir göstergesidir. Allah, alemlere rahmet ettiği için Hz. Muhammed’i peygamber olarak göndermiştir. Onun risâleti, Allah’ın rahmetine delâlet eder her şeyden önce. Zira Enbiyâ Sûresi 107. ayette “Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” buyrulmaktadır. Dolayısıyla Hz. Muhammed’in şahsında düşünmemiz gereken rahmet, öncelikle onun rahmeti değil, Allah’ın rahmetidir.

Allah’ın alemleri yaratmasındaki anlamı aradığımızda, bizi farklı cevaplara götürecek ayetlerle ve hadislerle karşılaşabiliriz. Ancak bunlar içerisinde en çok öne çıkan kavram “rahmet”tir denirse, zannediyorum yanlış bir şey söylenmemiş olur. Allah alemleri yaratmıştır, çünkü O rahmân ve rahîm’dir.

“Alemler” ifadesi oldukça kapsayıcı bir kelimedir. Ayette bu kelimenin kullanılmış olması Hz. Muhammed’le var olan her şey arasında bir ilişkinin olduğunu göstermektedir aslında. Böylece Hz. Muhammed’in varlığı ve risâleti, Allah’ın var olan her şeye rahmetiyle izah edilmiş olmaktadır. Tek bir varlık yoktur ki Allah ona Hz. Muhammed vasıtasıyla rahmet etmiş olmasın.

Hz. Muhammed’in nurunun, yaratılan ilk varlık olduğuna dair inanç İslâm düşünce geleneğinde oldukça yerleşik bir inançtır. Bazılarının “olur mu öyle şey” diyerek kestirip attığı bu inanç, aslında oldukça derinlere giden bir inançtır denilebilir. Allah’ın yaratması ile rahmeti ve rahmeti ile Hz. Muhammed arasındaki güçlü bağlantıyı düşündüğümüzde hiç de basite alınacak bir inanç olmadığını görebiliriz Hz. Muhammed’in yaratılışının. Bu sebeple Hz. Muhammed’i düşünürken, onu Allah’ın rahmetinden bağımsız düşünmemeliyiz. Allah’ın rahmeti ise şüphesiz her şeyi kuşatmıştır (A’râf Sûresi, 156).

3 comments

  • Eyvallah Hadicim, ağzına sağlık. “Nûr-ı Muhammedî” mevzuu biraz çetrefilli, üzerinde durulması gerek. “Bazıları” gibi kolayca kestirip atmanın mümkün olmadığını düşünüyorum ben de.

  • Bir çok kişinin yanlış anladığı “Rahmet Peygamberi” kavramını çok güzel açıklamışsınız. ilk yaratılan varlık konusu ile ilgili söylediğiniz şey bir bid’at mıdır yoksa delilleri varmıdır? bu durum çok kafa karıştırıcı ancak ayetle sabitki Hz.Muhammed alemlere rahmettir…

  • bu hususta ingilizcede guzel bir ayrim var. bu kavram icin’prophet of mercy’ kullanilirken, daha dar anlamdaki ‘merciful prophet’ Hz. Peygamber’in kendisini niteler.

    eline saglik dostum.

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s