Film Yazıları IV: American History X (Geçmişin Gölgesinde)


Gerçek olaylardan esinlenen filimler çoğu zaman başarılı olmuşlardır. Sinema dünyasında en başarılı bulunan filmlerin “gerçek bir olaydan alınmıştır” cümlesiyle başlaması raslantı değildir. (Saving Private Ryan, City of God, Che, Ali, Titanic gibi filimler “based on a true story” filmleri için örnek olabilir ayrıca bkz.) http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_based_on_actual_events

İnsanlar kahramanlarının yerine kendilerini koyabildikleri, koymayı istedikleri veya kendilerini anlatan filmlere ilgi gösterirler. Bahsedeceğimiz film belki gerçek bir hikâyeden alınmamış ama gerçekliği anlattığı için çok etkileyici.

American History X filminde, saf beyaz ırkın üstün olduğuna inanan bir gencin hayat hikâyesinden bahsedilir. Bu delikanlı sadece beyaz Amerika halkının yaşama hakkının olduğuna inanır. O’na göre Amerika’ya dışarıdan gelen insanlar Amerika’nın iliğini emen kenelerdir. Doğasından mı kaynaklanır bilinmez ama insan kendi milletini üstün görme eğilimindedir. Kendi milleti seçilmiş ve her şeyin en iyisine layıktır.  Kahramanımız da bu havadadır. Beyaz gençleri örgütleyerek şehirdeki zencilere, asyalılara ve bilimum beyaz olmayanlara savaş açarlar. Ortak basketbol sahasındaki zencileri yenerek basketbol sahasını ele geçirmek, Ulubatlı Hasanın surlara diktiği bayrak gibidir. Kendi ailesinin farklı ırklardan olanlarla temasına izin vermez, saçları her zaman kazıtılmış ve göğsündeki gamalı haç görünecek şekilde dolaşır. Gencimiz bahçesinde arabasını çalmaya çalışan zencilere onlara olan kinini boşaltmış şekilde (ki sinema tarihine damgasını vurmuş bir sahne vardır) bir ders verir, kahraman olur ve hapsi boylar.

Hapse girince aydınlanma sürecine girer. Dünyanın kendi inandığı dünyadan farklı olduğunu görmeye başlar. Herkes çıkarı için yaşamaktadır. Zencilerle temas etmesiyle de düşünceleri değişmeye başlar. Dışarı çıktığında bambaşka bir insandır. Filmdeki en vurucu taraf ırk üzerinden yapılan ayrımcılığın ne kadar boş olduğunu göstermesidir. Tam bu noktada veda hutbesinden bir cümle geliyor aklımıza. “Arab’ın Arab olmayana, hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir”

filmden bir alıntı ve bitirme cümlesiyle bitirelim

“Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır. Buna kesinlikle değmez.  Derek bir yazıyı alıntıyla bitirmek iyidir der… Birileri zaten senin söyleyeceğini en iyi şekilde söylemiştir. Daha iyisini yapamıyorsan onlarınkini alır ve yazını etkileyici şekilde bitirirsin… Seveceğinizi düşündüğüm birinden alıntı yapıyorum…

Biz düşman değiliz. Dostuz… Düşman olmamalıyız. Hırslarımız zorlayabilir ama yürek bağlarımızı koparamaz. Hafızamızın gizemli yolları tekrar aşıldığında canlanacak ve tabiatımızın iyi yönlerinin yanında olacaktır.”

american history x

http://www.imdb.com/title/tt0120586/

2 comments

  • geçen öğrencinin biri bir diğer öğrencinin kafasına bastı bu filmdeki o sahneyi hatırlatır şekilde. ki olayın haberi bana verildiğinde bu film geldiaklıma. anlamsız öfkelere şahid olmak insanllığın kaderi. bir türlü anlamadığım böylesine öfkeduyan varlığın da yine insan olması. o sıra sabrettim dövmedim çocuğuama bende de ona dair bir öfke birikmiş olmalı ki olmadık bir zamandakendimi o çocuğu döverekn buldum. bu da mı öfke bilmiyorum ama nedense pişman olamıyorum.

  • Hapishaneye düşüğünde lisedeki zenci hocası onu ziyarete gelir ve aralarında şöyle bir konuşma geçer: ”Bir zamanlar ben de herkesi her şeyi suçluyordum.Çektiğim tüm sıkıntılardan, acılardan, başıma gelenlerden yakınlarımın başına gelenlerden ötürü herkesi suçlardım.Beyazları suçlardım. Toplumu suçlardım.Tanrıyı suçlardım.Cevap bulamadım çünkü yanlış soruları soruyordum.Doğru soruyu sormalısın.-Ne gibi? -Yaptıkların sana daha iyi bir yaşam sundu mu? – Hayır.”
    Artıları ve eksileri olan bir film..Bana göre eksileri daha çok..ahlaki olarak değerlendirdiğimizde filmi, insan zihnini kirletiyor..bu hem görsellikle hem de sözlerle…film bittikten sonra insanda biraz hüzün bıraksa da bütün olarak baktığımızda filme, bir kaç etkileyici söz var sadece zihnimizde..
    Bilmiyorum dikkatimi şu çekti paylaştığınız, tanıttığınız filmlerin özellikle iki film aşırı, uç, derin, vs. etkisi var(bu bende kötü yönde etki oldu zihnim kirlendi keşke izlemeseydim dedim bu film için değilde diğer tanıttığınız film için bu sözlerim.)
    Faydalı olan öğrenmemiz gereken bir şey neden ahlakı bozuk bir filmden olsun ki…Gerçi Hollywood yapımı hassasiyet beklememeli..biz kendimiz hassasiyet göstermeliyiz tanıtırken…

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s