Tabakatu Kurâbiyye


“Çok ölmek de zor.”

Derya Kurâbi Hazretleri

Kurâbiyye mezhebi genel olarak çok ölümlülüğün imkanını, kurâbiye yemenin adabı üzerine tartışmıştır. Bu çalışmada size Kurâbiye Mezhebinin mühim simalarından bahsolunacaktır.

İsmail Abi, El-Albeni, El-Hayali:

Mezhebin, kurucusu, âmiri, âbisi, varı-yoğu, herşeyidir. Hz. Adem’den sonra doğduğu bilinmekle berabar ölüm tarihi hakkında büssürü rivayet vardır.

Deli Süleyman Efendi:

Asıl adı Süleyman’dır. Bir gün amucası yanına varıp, “oğlum benim adım Sabri, seninki Süleyman. Bundan sonra senin adın Deli Süleyman olsun” deyince o da bir vaziyet amucasını kırmamış. Üniversite felan bitirmiştir. Ekonomi gasteleri okur. İsmail Abinin samimi yarenlerindendir.

Cumhur Abi:

Cumhur Abi, sadece Kurabiye Mezhebinde değil, Mezâhibi Erbaa ve diğer ulum-u islamiyye’de de sözü geçen bir adamdır. Bir meselede “Cumhur şöyle demiştir” denildiyse, o konuda başka kim ne derse desin gayrı itibar olunmaz.

Şeyh Tahsin Efendi:

Çorumlu bir hazret olup, renklerden maviyi pek sever. Editörü olduğu sayfaları hep mavi temalı yapar da değiştirmez. Alem-i misalde İsmail Abiyle görüşen Hacı amcadır.

Kurabiyye mezhebinde Şeyh Tahsin Efendi’nin konumu, Hristiyanların Pavlus’una benzer. İsmail Abiye dair gelen rivayetler hep onun ağzında toplanır. İsmail Abiyle görüşüp görüşmediği tam olarak bilinmez ama her ne zaman istesen taze rivveyetler bulunur. Mesela:

“İsmail Abi yine ölmüş, size selam söyledi” ya da “İsmail Abiyi gördüm, yanında da meşhur anka tavuğu vardı” der.

Bilalâbî:

Kendisi 83’lü olup, ekser kurâbîden mukaddemdir. Fizan’ın Bilalâb karyesinde doğmuştur. Böyle meşhur olmuştur. Havalı bir adam olup, cümle atrisân kendisinden okumuştur.

Mezhebin neyistidir.  Ney üfler üfler gezer.

Molla Mehdi:

Kurabiyye Mezhebinin kalın kitaplar okuyan adamıdır. Daha çok kitap okuyabilmek için, bekaret yemini ettiği de rivayet olunur.

Feysbuk’tan nasipsiz bir İsmail Abi muhibbidir.

Kütleddin Nallıkuzuzâde:

Çok okumuş, çok yazmış, saçları ağarmış bir adamdır. Bu sebeple kendisine “din ilimlerinde ağırlığı olan” anlamında “kütle’ed-dîn”

Sefereddin  Dede:

Üç kağıtçı mı desem, hiylekâr mı desem, uydurukçu mu desem, ne desem bilmem. Yazı yazarım der yazmaz. Oturup Ağustos böceği gibi saz çalar. Ufak ilk mektep talebelerini okutur.

Küçük Abdullah Efendi:

Abisi Türk, kendisi Kürttür. Küçük denmesine sebep, mezhebin dört Abdullah’ının arasında en sonra doğan olmasındandır. Yoksa kafası bümbüyüktür. Kocaman bir beyni bulunur. Ama pintinin tekidir. Ne bilgilerinden, ne fikirlerinden kimseye zırnık koklatmaz.

Dergi mergi çıkarıp mezhebin yayın organını işletmektedir.

Recai Hercai:

Çok konuşan, ona bunun gıybetini yapıp çıkar sağlayan bir adamdır. Mezhebin büyüklerini hep o fişlemiştir. Tabakatına yazmıştır. Milletin yaşadıklarını yazarak, kitap yapar, satar, parasını yer yaşar.

Güncesini yayınlayan yayıncıyla alacak verecek davasından papaz olmuştur. Şimdi orda burada sanal alemlerde yazar çizer.

4 comments

 • Kim kimdir pek bulamadım ama, maşallah güzel bir mezhebe benziyor nasıl alım oluyor bu mezhebe, itikadda bir problem yoksa katılmak isteruz..

 • ellerine sağlık emirim 🙂 harika olmuş valla… postsokratik diyaloglardan sonra bu kadar gülmemiştim. yalnız duyduğuma göre molla mehdi kitaplar altında kalıp ölmüş geçenlerde 🙂 hani çok ölümlülük muhabbeti var ya, o bakımdan 🙂

 • titrek ellerini, “taze ölüler defteri”ne götürdü. sayfaları karıştırıp, boş bir yer buldu.
  – molla mehdi, ölüm tarihi: 28 mart 2011’den önceki günler.
  altına da fiyakalı bir imza çaktı; recai hercai…
  sonra keyifle yarım kalan kurabiyesine döndü..

  üzümlü müydü?
  evet…

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s