yineDergi, Nerden Nereye?


“Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak.

Ve bir zaman  bakacaksın semaya ağlayarak”

Ahmet Haşim’in merdivenleri çok şey anlatır dinleyene… İşte böyle ağır ağır ilerleyen fikir ve edebiyat yolculuğun yapıldığı bir ortam yineDergi. Bir zaman yazdığı yazıları tekrar dönüp okuyunca, eteklerindeki sarı yaprakları, biraz hayret, biraz memnuniyetle gören kişilerin hüznü var belki biraz da…

yineDergi bir takım gençlerin ısrarlı, belki biraz da isyancı tavırlarının semeresi… Bir takım birikimli gençlerin, kendilerini ifade için buldukları nezih bir ortam.

En güzel yanı, yayınlanan yazıların belli bir kıvam ortalamasını yakalamış olması. Ondan daha güzel yanı, henüz istenen nicelikte olmasa da nitelikli ve yapıcı eleştirilerin yapılması, hepsinden de güzeli bu eleştirilerin anlayışla karşılanması.

yineDerginin eksik kalan yanları da var:

–          Mesela artık bir sokak arası havasını andıran bu blog yapısı yetmiyor. Daha gelişmiş  bir format düşünülebilir.

–          Takipçileri, üyeleri ve yazarlarının birikimli kişiler olduğunu biliyor. Ancak bu birikimlerin bir sistem dahilinde yayınlanamaması da bir ayrı sıkıntı. Belki daha gelişmiş bir formatla bu konuda bir çözüme yaklaşılabilir.

–          Sürekli yazarları arasında hanım kalemlerin yer almamış olması da belki ayrı bir eleştiri konusu.

–          Bazı sürekli yazarların ürün verme konusunda oldukça çekingen davrandıkları da gözden kaçmamalı..

Daha güzel günlere…

One comment

  • Yayınızı ilk başlangıcından itibaren takip ediyorum ilk sayılarınızda bile pek amatör değildiniz ilk günlerden itibaren profesyonel bir yapıda ilerlediniz yazan arkadaşlar gerçekten birikimli ama bazı arkadaşlarların kendi alt yapılarına rağmen daha az yazı yazdığını düşünüyorum ama güzel konulardan bahsediyorsunuz bütün emek veren arkadaşların eline sağlık başarılarınızın devamı gelir inş selametle.

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s