Film Yazıları-III Trilogy: The Weeping Meadow (Ağlayan Çayır)


Bir yazı kusmak istiyorum buraya, içinde gözyaşları ve acı olsun. Kardeşin kardeşi öldürmesinin iğrençliği olsun. O kadar iğrenç olsun ki insanlar nefret etsin benden. Benden nefret ettikleri gibi öldürmekten de nefret etsinler.  Duygulanabilsin insanlar, ağlayabilsin hisleri olsun, hıçkıra hıçkıra bağıra bağıra ağlayabilsinler sevdiklerinin çocuklarının babalarının mezarı başında…

Ölüm hoş gösterilmesin insanlara, ölmek yüceltilmesin,  ölmek ve öldürmek dünyanın en aşağılık en pislik en b.ktan şeyi olsun.  Öldürmeyi yücelten insanlara öyle bir çığlık atayım ki nutukları tutulsun ve bir daha akıllarından böyle bir şey geçmesin.

İnsanlar öyle çığlıklar atsınlar ki çığlık sesini duyanlar ölüm gerçekten kötü bir şeymiş desinler. Ölüsünün arkasından ağlayabilme gözyaşı dökebilme özgürlükleri olsun, varsın sevinsin başkaları ama ben özgürce ağlayabileyim ben ağladıkça öldürenlerin kalbi yumşasın. Çığlıklarım yankı bulsun merhametten zerre eser kalmayan yüreklerde

Acımasız  yönetmen!!!  Yıktın bitirdin beni. Oysa her şey ne kadar güzel başlamıştı. İki genç aşkları için kaçacaklar, ayrılmak zorunda kaldıkları çocuklarına yeniden kavuşacaklar, Mihalis armonikasını , ikizler piyanolarını çalacak, anne sıcak çorbasını pişirecek, ailece yemek yiyebilecekler,  mutlu mesut yaşayacaklar ve gökten üç elma düşecekti.

Ama acımasız yönetmen her şeyin en ağırını tattırdı maalesef. Ölümün kötülüğünü anlatmak için en ağırını tattırdığında gözümüzden iki damla yaş getirebileceğini biliyordu. Yoksa ölüm dile kolay gelen her gün duyduğumuz sıradan bir olaydı zaten.  Madem ölümün kötülüğünü anlatmak istiyorsun niçin sefaletin kokusunu, ayrılığın hüznünü, kadınların çilekeşliğini anlattın. Bıraksaydın bu kadarıyla hüzünlenseydik ve filmden 2 saat sonra unutsaydık bütün bunları. Ama sen karar vermiştin herhalde. Filmi izleyen kişi en azından iki satır yazabilmeli demiştin.

Kandırdın bizi, sıradan bir köylünün müzik yaşamını anlatacağım dedin, karısına olan aşkını anlatacağım dedin,  aralara bu aşkı anlatan en güzel müziği koydun, ama öyle yapmadın.

İnsanlara neşe içinde dans ettirdin, sonra bir müzisyeni beyaz çarşaflar arasında ölümün kollarına bıraktın, çalışmak için karısından ayırdığın adamı, savaşa gönderip ölümünü senler sonra haber verdin.

Bu kadarını yapmayacaktın ama sen de haklısın kalbimiz o kadar sertleşmiş ki, sen de haklısın…

Filmden birkaç cümle

“Korkmayın! Bir kemanın, bir gitarın,bir klarnetin,ve gürültülü bir enstrümanın daha korumasındasınız.”

“Bu çocuğun müziğiyle ağaçları bile dans ettirebildiğini duydum.”

“Gardiyan…

Suyum yok.

Sabunum yok.

Çocuklarıma mektup yazmak

için kağıdım yok.

Üniformalar değişiyor.

Almanlar yeşil giyiyorlar.

Sen Alman mısın gardiyan?

Benim adım Eleni.

Asiyi barındırdığım

için buradayım.”

http://www.imdb.com/title/tt0366721/

5 comments

 • etkilendiğin çok belli gözüm. yönetmen başarmış demek ki. afişten anlaşıldığı kadarıyla sahneler oldukça etkileyici zaten. inşallah en kısa zamanda nasip olur izlemek.

  eline sağlık…

  • inşallah hadicim
   yanlız bununla iki film borçlanmış oldun
   🙂

 • Yönetmenin yaptığının tam tersini yazarak başlamışsın arkadaşım: “Bir yazı kusmak istiyorum buraya”
  Ama enteresan olş. Alaka celbedici…
  Yazıların sonunda bulunan filmden cümleler kısmı yerinde ve güzel bir lezzet bırakıyor adamın dimağında..

  • tek amacım alaka celbetmek emircim
   filmi izledikten sonra bu cümleler bir nebze hoş görülebilir diye düşünüyorum

 • haydarım çok güzel yorumlamışsın filmi çünkü çok da duygulandırmış seni doğal olarak 🙂

  görüntü yönetmeni çok iyi, angelopoulos’un çoğu filminde olduğu gibi eleni karaindrou müziğiyle yine harika bi iş başarmış. yazıyı filmi izlemeden sahnelerinin anlatılmasını istemeyen kişileri de dikkate alarak içeriğe, sahnelere biraz daha somut ifadelerle dokunman belki biraz daha iyi olabilirmiş 🙂

  eline sağlık tekrardan, zevkle okudum.

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s