Film Yazıları-I Old Boy(İhtiyar Delikanlı)


Bir insanı alıp bir yere kapatıyorsunuz ve 15 sene boyunca hapis tutuyorsunuz ve neden orada tutulduğunu söylemiyorsunuz.

O’nu salıverdikten sonra O’na yaptığınız şeylerin yanında 15 sene hapsedilmek hiç kalıyor. Bir intikam filminden bahsediyorum. 2003 yılı yapımı “Old Boy”

Filmin hikayesi aslında bir dedikoduya dayanıyor. İnsanın dili vezir de eder rezil de eder derler ya… Bu filimde rezil ediyor. İnsanın diline sahip çıkmasının eğitimi çok küçük yaşlarda başlamalı. Son zamanlarda belki dikkat ettiğim için gözüme batıyordur ama dedikodu insan hayatının ayrılmaz parçası olmuş vaziyette.Başka insanlar  hakkında konuşmak çok basit bir olay gibi. Dedikodunun  savunma mekanizması “Zaten olan birşeyi söylüyoruz, bunu bilmeyen yok, ben bunu yüzüne de söylerim” cümlelerine dayanıyor. Olmayan birşeyi söylemek zaten iftira. Peygamberimizin dedikoduyu ölü eti yemeyle eş değer tutması çok anlamlı.

Filmde ön plana çıkan konu intikam. intikamıın sıcak mı yendiği, soğuk mu yendiği ayrımı google aramalarına yansımış . Soğuk yendiğini belirten 68.000 sıcak yendiğini belirten 26.300 sonuç var. Bu durum soğuk yemenin daha ön planda olduğunun küçük bir göstergesi. İzlediğimiz film daha çok intikamın soğuk yendiği önermesini işlemiş.

İntikam aklı örten birşey olsa gerek. Filmimizde iki intikam birbirine geçmiş ve sizi bir taraf olmaya zorluyor.Oh Dea-Su mu kazansın, Lee Woo-Jin mi kazansın. İster istemez bir tarafın intikamının haklı olduğunu düşünürken buluyorsunuz kendinizi. Başlı başına intikamın kötü olduğu gerçeği sizi taraf olma zorunluluğundan kurtarabilir.

Çok zor durumdasınız, karşıdaki insanı kendinize kötülük yaparak durduracaksınız. Kendinize en fazla ne yaparak onu durdurabilirsiniz. İnsanın gözlerini kapatmak zorunda kaldığı birkaç sahne var filimde. Filmin vuruculuğu belki de burada yatıyordur.

Güney Kore sineması güzel yapımlarla yükselen bir değer. Hikaye ve oyunculuğa dayanarak belki de çok para harcamadan güzel filimler yapmanın yolunu bulmuşlar. Filmi izlemek bunları düşündürüyor.

Film hakkında çok güzel eleştiri yazıları bulunabilir benim yazımsa meraklandırıp bu filmi izletme amacı güdüyor diyelim. Filmi izleyip bambaşka perspektifler edinebilirsiniz, illa bu yazıdakileri yaşarsınız diye bir iddiamız yok yani.

Filmden birkaç cümle:

‘Bir hayvandan daha kötü olsam bile… benim de yaşamaya hakkım yok mu?’

‘ha bir taş ha bir kum tanesi… farketmez, ikisi de suda batar…’

‘Bana işkence etmeye kalkışırsan kendimi öldürürüm. İntikam mı almak istiyorsun, yoksa gerçeği öğrenmek mi?’

Son olarak filmi 2. kez izlemek ilkinden daha fazla hoşuma gitti.

http://www.imdb.com/title/tt0364569/


∗ Ali Haydar PEÇE10 comments

 • film hakikaten dehşet. bu arada yönetmen park’ın yeni filmi geliyormuş. ona da gitmek lazım.
  bir hadis vardı, insan kınadığı ayıbı işlemeden ölmez, diye. film bence insanın nasıl da dönme dolap gibi döndüğünü gösteriyor. dön baba dönelim! ne zaman kurtulacaksak ?!

 • Ali Haydar verdiğin bilgiler için sağol intikam hakkındaki yorum kısmını beğendim. Film güzel, elinde çekiçle adamlara giriştiği sahne müthişti fakat her şeyin istendiği şekilde ilerleyebileceğini söylüyor ve sanki ensesti övüyor yönetmen, bilmiyorum bu konuda ne düşünüyorsunuz.

 • ens.sti övme var diyebiliriz. aslında tek bir sahne bunu bize hissettiriyor. o da kızkardeşinin kendini bırakırken ben pişman değilim demesi. ama Oh Dea-Su’nun yalvarma sahneleri, yalvarmasına sebep olan olayın kızı tarafından bilinmemesi içindi. bu da temelde yaşanan olayı reddediyorve onun kötü bişey olduğunu hissettiriyor diyebiliriz. tabi bakış açısına göre değişir.
  istenen herşeyin istendiği şekilde gerçekleşmesi gerçekten rahatsız edici, bi ara sürecin dışına çıktılar fakat uzun sürmedi ama içeride bulunduğu süre boyunca hipnoz edildiğini unutmamak lazım

  yönetmenin yeni filmi Bakjwi (2009) kan arzusu dvd olarak yayınlanmış ilgilenenlere
  http://www.imdb.com/title/tt0762073/
  yönetmenin bu filmini izledim fakat tavsiye edemiyorum

 • evet bence de ahlaki açıdan çok berbat bir pozisyonda film ama ben asıl adamın oyunculuğundan çok etkilendim. bi de tabi haydar’ın dikkat çektiği dedikodunun ne gibi kötülüklere yol açabileceği meselesini ele alışından…

 • Film bence herkese tavsiye edilecek bir film değil.Bir sinefil olarak hepinizden önce bu filmi seyretmiştim.Açıkcası intikam ve buna bağlı olarak körüklenen nefret ayriyeten ensest bir ilişkinin acınası bir anlatım tarzıyla verilmesi vicdanlarda çok güzel hareketler olarak algılanmıyor. Ha sapla samanı birbirinden ayıralım diyorsanız ki benim tarzım budur.Estetik açıdan iyi b bir film oyunculukları, kurgusu,herkesi şaşırtan finali piyasa şartlarında bir filmden beklenen her türlü doneyi bünyesinde barındırmakta ama başta dediğim gibi bu film 30+ bile değil.Bilmem anlatabildim mi?

 • “Film bence herkese tavsiye edilecek bir film değil.”
  saygı duyuyorum ama katılmıyorum

  “Bir sinefil olarak hepinizden önce bu filmi seyretmiştim.”
  önce izlemiş olduğunuzu belirtmeniz sanki önce ben izledim en iyi ben anlarım gibi oluyor.

  “Açıkcası intikam ve buna bağlı olarak körüklenen nefret ayriyeten ensest bir ilişkinin acınası bir anlatım tarzıyla verilmesi vicdanlarda çok güzel hareketler olarak algılanmıyor.”
  olaya intikamın ne kadar kötü olduğu açısından bakarsak daha iyi olur. yazımda da bunu belirttim. filmde intikamı övme vardır diyemeyiz.
  ens.st’le alakalı olan durumu yorumlarda yazdık. ohdea su nun kızının durumu öğrenmemesi için kendi dilini kesmesi temelde bu ilişkiye karşı olduğunu gösterir.

  “Estetik açıdan iyi b bir film oyunculukları, kurgusu,herkesi şaşırtan finali piyasa şartlarında bir filmden beklenen her türlü doneyi bünyesinde barındırmakta”
  katılıyorum

  “ama başta dediğim gibi bu film 30+ bile değil.Bilmem anlatabildim mi?”

  burada amaçlanan birşeyleri anlatmak değil paylaşmak.

Submit a comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s